Bu makalemizde laboratuvar sonuçları ile ilgili bir değerlendirme daha yapmayı planlamaktayız. Sınırlar içinde olan tipik bir grafik, makale başlığı olarak verilmiştir.

Eğer kağıt tampon sonuçları verileriniz içinde ultrosonik bir ölçüm olan TSO-Angle değerine de sahipsiniz, hamur kasanız ile ilgili bir yorum yapmanız da mümkün olabilecektir.

TSO-Angle değerinin "0" değerine yakın olması istenilmektedir. Eğer değeriniz +/- 5 dereceden daha fazla ise hamur kasanız ile sorununuz var diye düşünebilirsiniz.

Bu durumda hamur kasasının öncelikle jet/elek oranlarını kontrol etmeniz gerekebilecektir. Hamur kasası jet/elek oranlarındaki ayarlamalarınız sonrası, TSO-Angle veriniz +/- 5 aralığı içine çekildi ise yaptığınız ayarın olumlu olduğunu düşünebilirsiniz. Hamur kasası ile ilgili jet/elek ayarlarındaki değişimi makinenizin çalışması esnasında yapmanı, büyük bir olasılıkla kağıt kopmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle hamur kasası ile ilgili tüm ayarlamalarınızın kağıdın bağlı olmadığı ya da en doğru olanı duruş sonrası makinenizi devreye almada yapmanız önerilir.

Hamur kasası jet/elek ayarlamanız sonrasında değerleri istenilen veri aralığına çekilmemiş ise, hamur kasasının dudak ağzı paralelliğini, hamur kasasından çıkan akışın iki elek arasına düştüğü konumu, formasyon masasını konumunu ve dudak ayarlarını kontrol etmeniz önerilebilir. Diğer bir kontrol noktası da eğer varsa hamur kasası içindeki kanatlar olabilir. Tüm bu kontroller için kağıt makinenizin duruyor olması gereklidir.

Tüm kontroller yapılmasına rağmen TSO-Angle değeri istenilen değerler içine çekilemiyor ise, hamur kasası üretici ile konuyu görüşmenizde fayda olacaktır.

Bu ayarlamaların gramaj ve kalınlık değişimlerine de neden olabileceği unutulmamalıdır. Kağıt makineniz ayarlarında değiştireceğiniz herhangi bir parametrenin, kağıdın hangi özelliklerini etkilediğini görmek için makine ve laboratuvar parametrelerini kayıt altında tutmanız önerilmektedir.

Unutmayın, kağıt makinesi yaş kısmındaki bir değişiklik elek altı olarak adlandırılan su kütlesinin tamamını direkt etkileyeceği ve yaş kısım kimyasında dalgalanma yaratabileceği için sistemin stabil hale gelmesini beklemeniz ve ayarları uzun süren aralıklar yapmanız gerekebilir.