Essel Kağıt Temizlik Kağıdı için yaptığı KM-3 yatırımı 2020 yılının Nisan ayında duyurmuştu. Tedarikçisi olan Toscotec/İtalya firması ile çalışılacağını belirterek Start-Up tarihini 2021 yılının Sonbaharında olacağını da açıklamıştı.
Sonunda, 07.10.2021 tarihinde Start-Up aşamasını gerçekleştirerek başarıya ulaştıkları da görülmektedir.
Bilindiği gibi projede hedeflenen tarihlere ulaşmanın en önemli kilit çalışmaları;
-Gerçekçi bir İş Zaman Programı,
-Masa başında yapılan iyi bir mühendislik çalışması,
-Zamanında gerçekleştirilen tedarik süreçleri,
-Organize edilmiş saha çalışmaları,
-Kontrol altında olan montaj aşaması,
-Koordineli devreye alma,
Olarak sıralanabilir. Sonuç hedeflenen tarihte yapılan Start-Up!

Essel Kağıt firması seçimleri ve tercihleri ile Hayat Kimya, Lila Group ve Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri firması yatırımlarından farklı bir çizgide hareket etmektedir. Sektörün büyük kapasiteli üreticileri olan Hayat Kimya, Lila Group ve Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri firmaları seçimlerinde daha önce çalıştığı ve bildiği makine tedarikçisi olan Valmet/Finlandiya firmasını tercih ederken, Essel Kağıt firması daha önceki tedarikçi tercihlerine benzer olarak bir İtalyan firması olan Toscotec ile çalışmıştır.
Birçok kağıt projesinde artık gecikmeler olağan olarak değerlendirilse de, KM-3 yatırımında Start-Up tarihinin zamanında gerçekleşmesi Essel Kağıt ve Toscotec firmalarının proje aşamalarını iyi bir iş birliği içinde geçtiğini göstermektedir. Üstelik de yatırım süresinde Covid-19 pandemisin olumsuz etkileri düşünüldüğüne, başarı yorumu daha da ön plana çıkmaktadır.
Essel Kağıt firmasının KM-2 ve KM-3 makinelerinin kurulu olduğu bölgede diğer bir yatırım da Hayat Kimya firması tarafından TM-8 makinesi olarak yapılmış olup, yatırım süreci Essel Kağıt firması yatırımından yaklaşık 15 gün sonra 2020 yılının Mayıs ayında başlatılmıştır.TM-8 makinesinin de yakın zamanda start-up yapacağı düşünülmektedir.

Temizlik kağıdı makine tedarikçileri incelendiğinde Ambalaj Kağıdı ve Karton Kağıt Makineleri tedarikçilerinin önde gelenlerinden olan Voith firmasının Temizlik Kağıdında sektörde tedarikçi olarak isminin duyulmadığını görmekteyiz. Valmet firmasın sektörde Temizlik Kağıdı Makineleri için ana tedarikçi konumunda gözükmektedir. Ancak, Essel Kağıt firmasının da tedarikçi Toscotec firması ile birlikte Valmet firması Temizlik Kağıdı Makinelerinin kapasitesini bir çizgi aşarak, tek makinede en yüksek kurulu kapasiteye çıktığı gözlenmektedir. Toscotec firması makine tedarikçisi olarak KM-3 projesi ile adını sektörde duyurmuş ve büyük kapasiteli makineler için alternatif olabileceğini de göstermiştir.

KM-3 yatırımıyla Essel Kağıt firmasının geleceğe yönelik önemli bir stratejik adımı geçtiği düşünülmektedir. Başarılı bir projenin kendi firmasına olan katkısı kadar, Türkiye'nin sektör gücüne, istihdama ve ihracat yoluyla ekonomimize olan katkıları olacağı düşünülürse, biz de Kağıt Üreticileri sitesi olarak Essel firmasına sektörde gerçekleştirdiği yatırımı için teşekkür ederiz.