Türkiye Ambalaj Kağıdı üretimi ile ilgili yatırımlar hız kazanmış gözüküyor. Sektörde yer alan ana üreticiler olan, Kipaş Kağıt, Modern Karton, KMK, Selkasan, Hamburger Turkey, Mondi Tire, Halkalı Kağıt, Pehlivanoğlu Kağıt ve diğer ufak üreticiler olarak toplam üretim kapasitesi yaklaşık 3,5 milyon ton(Gri Karton Hariç) civarındadır.

Yıllardır sektörü domine eden Modern Karton, gün itibarıyla üç makinesinde toplam yıllık 1 milyon ton üretim kapasitesine sahip iken Kipaş Kağıt Temmuz-2021 ayı içindeki PM2 Start-Up'ı ile iki makinesindeki yıllık üretim kapasitesini 1.125 milyon tona çıkartarak en fazla üretim yapan firma durumuna yükselmiştir. Söke'de Start-Up yapmış olan PM2, kuşeli liner, kuşeli karton ve bristol karton üretimi ile ambalaj kağıdı ve karton sektörü üretimine katkı verecektir. Kipaş Kağıt firmasının da Söke/Aydın'da yer alan tesislerine ambalaj kağıdı üretecek PM3'ü kurmayı planladığı duyumları alınmıştır.

Modern Karton, sektörde yatırımlarına devam etmekte ve Voith firması ile yaptığı işbirliği ile PM3'ün revizyonu ile üretimini % 30 artırmayı planlamakta ve Zonguldak Çatalağzı'na kurmayı planladığı 640.000 ton/yıl kapasiteli PM6 ile de toplam yıllık kapasitesini 1.740 milyon ton civarına çıkarmayı hedeflemektedir.

Kütahya projesi için 19.09.2017 tarihinde ilk imzaların atıldığını sitesinden duyuran Hamburger Türkiye yetkilileri, üçüncü kağıt fabrikası olarak kuracakları tesisin 7,8 metre genişlikte ve kapasitesinin Test Liner/Fluting kağıdı olarak 480.000 ton/yıl olacağını, 2020 yılına kadar tamamlanacağını belirtmiştir. Ancak, Valmet firmasının web sitesinin 9 Mayıs 2018 tarihli haberine göre, Valmet firmasının Almanya'daki Hamburger Rieger GmbH firmasının Spremberg fabrikası için ambalaj kağıdı üretecek PM2'i tedarik edeceğini duyurmuştur. Almanya'da kurulan ve Eylül-2020'de start-up yapması planlanmış PM2'nin 7,8 metre genişlikte ve kapasitesinin Test Liner/Fluting kağıdı olarak 500.000 ton/yıl olduğu açıklanmıştır. Kütahya Belediyesini web sitesinden 2 Temmuz 2021 tarihindeki haberinde, Hamburger Turkey firması yetkilileri yatırım çalışmalarının devam ettiği bilgisini vermiştir.

Ambalaj kağıt üretim sektöründe kapasite artırma yarışına giren Modern Karton ve Kipaş Kağıt firmalarının ilerideki yıllarda da Ambalaj Kağıdı sektörünü domine edeceği gözlenmektedir.