Kağıt makinesinde Test Liner ya da Fluting kağıt üretirken, son kullanıcı olan Oluklu Mukavva üreticileri kağıdın mukavemetli olmasını bekler. Peki oluklu mukavvanın da mukavemetini direkt etkileyen kağıt mukavemeti nasıl ölçülür? Öncelikle yüzey ezilme testi olarak benzer ölçümleri içeren FCT ve CMT'den bahsedeceğiz.

FCT (Flat Crush Test), oluklu mukavvanın, levha düzlemine dik bir kuvvetin etkisi altında ezilmeye direnme yeteneğinin bir ölçümüdür ve bu kuvvet, bir oluklu mukavva kutusunun nihai sıkıştırma mukavemetini güçlü bir şekilde etkiler. Oluklu mukavvanın oluklu tabaka tamamen ezilmeden dayanabileceği birim alan başına en büyük kuvvet FCT mukavemetidir. FCT mukavemeti, ortadaki ondüle fluting kağıdın sıkıştırma mukavemeti ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. FCT yöntemi, bir dizi test standardında iyi tanımlanmıştır. Yöntemin sadece basit tek cidarlı oluklu mukavva için kullanılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Günümüz test yöntemleri, oluklu mukavvanın nihayet sıkıştırma hatası yoluyla çökmeden önce dayanabileceği maksimum sıkıştırma kuvvetini ölçer. Bu, mukavemetin, oluklu mukavvanın kalınlığı, orijinal kalınlığının yarısından daha azına düşürüldüğünde ve dolayısıyla levha, bükülme sertliğini önemli ölçüde kaybettiğinde ölçüldüğü anlamına gelir.

CMT, oluklu mukavva kartonun liner kağıt katmanları olmadan yalnızca ondüle fluting kağıt üzerinde gerçekleştirilen Oluklu Ortam Testidir (CMT). CMT mukavemeti, oluk malzemelerinin en önemli kalite özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Laboratuvar oluklu kağıdının ezilme mukavemeti(CMT), belirli test koşulları altında, bir ezilme test cihazında iki düzlem paralel yüzey arasında ondüle fluting kağıt test parçasını, iki test liner kağıdı arasına yerleştirildiği düşünülerek ezmeye yönelik gerekli olan kuvvettir. CMT yönteminin ciddi bir dezavantajı, zaman alıcı olması ve sonucun tatmin edici olması için büyük bir uygulama doğruluğu gerektirmesidir. Laboratuvar ondüle ekipmanlarında sadece bir tip oluklu mukavva kullanılmaktadır ve diğer oluk tipler için yeniden hesaplama yapılması gerekmektedir.

FCT ve CMT ölçüm farkı konu ile ilgili yukardaki resimde daha net görülebilir.

İlave olarak belirtmek gerekirse, SCT yöntemi giderek CMT yönteminin yerini almaya başlamıştır. SCT yöntemi gerçek malzeme özelliğini, yani Liner ve fluting kağıdın saf sıkıştırma mukavemetini ölçer. SCT ölçümü laboratuvar ile ilgili bir sonraki yayınımızda yer alacaktır.