Liner kağıt ve fluting kağıt katmanlarının, oluklu mukavvanın ve oluklu mukavva kutunun mukavemet dayanımı arasında kuvvetli bir bağlantı olduğu için, şüphesiz en önemli özelliklerden biri, oluşturan malzemelerin basınç dayanımıdır. Bu nedenle, bu özelliği ölçmek için kullanılan test yöntemlerinin, diğer özelliklerden etkilenmeyen saf basınç dayanımı olarak amaçlanan şeyi gerçekten ölçmesi önemlidir.
Kağıdın düzlem içi basınç mukavemetini ölçmek, gerilme mukavemetini ölçmekten çok daha zordur. İsveç Kağıt Hamuru ve Kağıt Araştırma Enstitüsü (STFD) tarafından Kısa Mesafeli Sıkıştırma (Short Span Compressive) testi (SCT) yönteminin geliştirilmesi sayesinde bu mümkün hale geldi. SCT yöntemi, yalnızca test prensibi açısından değil, aynı zamanda doğruluk ve hız açısından da basınç dayanımının test edilmesinde devrim yaratmıştır. Yöntem, kağıt kontrolü ve BCT'nin optimizasyonu için, testleri yapan liner ve fluting kağıt üreticileri tarafından ve tabii ki oluklu mukavva üreticileri tarafından da uluslararası olarak kabul görmüştür.

SCT yöntemine göre basınç dayanımı testi prensibi
Kısa Masafeli Sıkıştırma testi(SCT) yöntemine göre liner ve fluting kağıt basınç dayanımının ölçülmesi için, kağıt numunesi(kağıt şeridi) 0,7 mm. serbest sıkıştırma uzunluğuna sahip iki kelepçe arasına yerleştirilir. Kelepçeler birbirine doğru hareket ettirildiğinde uzunluk azalır ve kopma meydana gelene kadar şeritteki gerilim artar. Test şeridinin serbest uzunluğu kalınlığına göre kısa olduğu için narinlik oranı düşer ve burkulması engellenir.

Sonuç olarak;
SCT-yöntemi, saf basınç dayanımını, yani ölçmeyi amaçladığı şeyi ölçer. SCT yöntemi hızlı ve kullanımı kolaydır. SCT yöntemi, oluklu mukavvanın ECT mukavemetini hesaplamayı mümkün kılar. SCT yöntemi dezavantajız olarak CLT, RCT ve CCT yöntemlerinin yerini alabilir.