Sektörden Bilgiler


18/08/2021

Kağıt Üretiminde Mukavemet Özellikleri Testin Yapıldığı Ortamdan Nasıl Etkilenir?

Eğer Laboratuvarda kağıt testleri yaparken, testin yapıldığı ortam havasını korumanız gerektiğini bu makalemizde açıklamaya çalışacağız. Kağıt ve kartonlar higroskopik olduğundan, mukavemet özellikleri ortam sıcaklığına ve bağıl neme bağlıdır. Daha doğrusu, mukavemeti etkileyen, nasıl elde edild ................tıklayınız!

17/08/2021

Kağıt Üretiminde Kullandığınız Geri Kazanılmış Atık Kağıtları Sınıflandırıyor musunuz?

Bu makalemizde, özellikle ambalaj kağıdı ve karton üretiminde hammadde olarak kullanılmakta olan geri kazanılmış atık kağıtların sınıflandırılmasından bahsedeceğiz. Esasında bu sınıflamanın uygun yapılması hammadde olarak kullanım amacına ve fiyatlandırmasına direk etki etmektedir. Kağıt sektöründe ................tıklayınız!

17/08/2021

Şimdi, Kağıt Üretiminde Su Verimliliği Programlarına Başlama Zamanı

Dünya değişiyor ve dolayısıyla kağıt yapmak için gereken kaynakların arzı da değişiyor. Su, tüm bu temel kaynakların temelidir. İklim daha istikrarsız hale geldikçe, normal arzı altüst eden benzeri görülmemiş kuraklık ve sel meydana geliyor. Dünya değiştikçe, su kıt olacak… ya da olmayacak. Değişim ................tıklayınız!

16/08/2021

Kağıt Üretiminde Kalite Kontrol ve Güvence Bölümü Desteği

Üretimi yönetenler için de geçerli olan "ölçemez isen kontrol edemezsin, kontrol edemez isen de yönetemezsin" mantığı bizi Kalite Kontrol ve Güvence bölümüne yönlendirilmektedir. Kağıt kalitesinin kontrolü ve güvenceye alınması sizi firma olarak daha yukarılara taşıyacaktır. Bu nedenle, Laboratuvar ................tıklayınız!

16/08/2021

Kağıt Üretiminde Yaş Kısım Eleklerinde Nasıl Enerji Tasarruf Yapabilirsiniz?

Bugünkü makalemizde kağıt makinesinde enerji tasarrufu için neler yapabileceğimiz konusundan bahsetmek istiyoruz. Kağıt üretimi içinde olan bilir ki, toplam üretim maliyetinin hemen hemen % 35'i enerji harcaması olarak gerçekleşmektedir. Ancak bu oran, kağıt kalitesi, ekipman tasarımı, hamur karışım ................tıklayınız!

14/08/2021

Kağıt Üretiminde TSI Analiz Sonucunu Nasıl Yorumlarsınız?

Hatırlayacağınız gibi önceki makalelerimizden "Kağıt Üretiminde TSO verisi ve Hamur Kasası Ayarı" başlığı altında TSO analiz sonucuna değinmiştik. Bu makalemizde ise TSI değerini nasıl yorumlayacağımız üzerinde duracağız. Makale başlığında yer alan resimdeki grafiğe dikkatli baktığınızda, hamur ka ................tıklayınız!

14/08/2021

Kağıt Üretiminde Daha Az Su Kullanılmasına Hazırlık Yapıyor Musunuz?

Küresel ısınma ve mevsimlerdeki değişiklik zaman içinde su kaynaklarına erişimi sınırlı hale getirecek ve devletlerin su tüketimlerinin sınırlanması gibi dolaylı ya da dolaysız önlemler almasına neden olacaktır. Ayrıca, muhtemel deşarj düzenlemeleri de üreticileri yeni çözümler bulmaya sevk edecekti ................tıklayınız!

13/08/2021

Kağıt Üretiminde Kullandığınız Hamurdaki Kirlilik Oranınızı Biliyor Musunuz?

Kağıt üretiminde dikkat edilmesi gereken konulardan biridir yapışkan kirlilikler (stickies) problemi. Bu makalemizi de buna ayıralım istedik. Öncelikle kısaca bir tanımın yapalım isteriz. Etilen vinil asetat (EVA) gibi sıcakta eriyen yapıştırıcılar, kağıt geri dönüşümünde, özellikle geri kazanılm ................tıklayınız!

13/08/2021

Kağıt Üretiminde Yaş Kısım Keçelerinizi Nasıl Şartlandırırsınız?

Bu makalemizde yaş kısım ile ilgili bilgi vermeye devam edeceğiz. Yine çok uzun bir makale yazıldığı için serzenişte bulunabilirsiniz; ancak önemi nedeniyle gerekli parametreler konusunda bilgi vermememizin de konuyu bütünlemek açsından eksik bırakacağını düşündük. Makalemizde, ilgilendiğimiz konu ................tıklayınız!

12/08/2021

Kağıt Üretiminde TSO verisi ve Hamur Kasası Ayarı

Bu makalemizde laboratuvar sonuçları ile ilgili bir değerlendirme daha yapmayı planlamaktayız. Sınırlar içinde olan tipik bir grafik, makale başlığı olarak verilmiştir. Eğer kağıt tampon sonuçları verileriniz içinde ultrosonik bir ölçüm olan TSO-Angle değerine de sahipsiniz, hamur kasanız ile ilg ................tıklayınız!

12/08/2021

Kağıt Üretirken Formasyonunuzu Nasıl Oluşturmayı Tercih Edersiniz?

Eğer kağıt üretimi ile ilgili iseniz hemen yaş kısım eleklerinden bahsedeceğimizi anlamışınızdır. Aslında kağıt formasyonunun nasıl olacağına elek karar verir! Eleklerin önemli birçok parametresi teknik dokümanlarının içinde yer almaktadır. Bunlar FSI, hava geçirgenliği, kalınlık, Mesh x Count, ................tıklayınız!

11/08/2021

Fluting ve Test Liner Kağıtları Üretiminde TSI ve RCT İlişkisi

Avrupa'da olduğu gibi, Türkiye'de de ambalaj kağıtlarının üretimi hızlı makinelerde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, bu makinelerde kapasitenin yüksek ve makine genişliğinin büyük olması, kalite analizlerinin gerçekleştirildiği tesis için laboratuvarlara da büyük yük getirmektedir. Laboratuvarları ................tıklayınız!

10/08/2021

Kağıt Üretiminde Kritik Kısım Hamur Hazırlama

Hamur hazırlama, atık kağıttan yapılan kağıt ve karton üretiminde önemli bir işlemdir. Her üretim tesisinin diğerlerinden farklı bir stok hazırlama sistemi vardır. Bununla birlikte, tüm sistemler, bir pulperde aynı şekilde elyaf açma, çeşitli ekipmanlarda hamur temizleme, büyük boyutlu malzemele ................tıklayınız!

08/08/2021

Test Liner ve Fluting Kağıt Üretimlerinde TSI ve TSO Laboratuvar Sonuçları Üzerine

Test Liner ve Fluting kağıdı üretiyorsanız ve laboratuvar kalite sonuçlarında TSI ve TSO değerleri yer alıyorsa size kağıt makine operasyonu hakkında gerektiğinden fazla yönlendirme yapabilir. Üretilen kağıt tamponu üzerinden laboratuvar için alınan enine ve boyuna kağıt numunesi testlerinden TSI ve ................tıklayınız!

08/08/2021

Kağıt Üretiminde Hamur Karışımının(Furnish) Önemi!

Geri kazanılan elyaflar, ambalaj kağıt ve karton yapmak için kullanılan temel hammaddedir. Geri kazanılan elyaflar, her biri gazete veya eski oluklu mukavva gibi atık kağıt durumlarına göre veya öğütülmüş odun hamuru ve esmer kraft kağıdı gibi adlandırılan birçok sınıfa ayrılır. Hamur karışımı teri ................tıklayınız!

08/08/2021

Kağıt Üretiminde Yaş Kısım Kimyasalları İle İlgili Pratik Bilgiler

Kağıt üreticilerinin de çok iyi bildiği gibi üretimde yaş kısım kimyasalları toplam üretim miktarı ve safiha kalitesine direkt etkiye sahiptir. İstenilen safiha kalitelerine ulaşmak için kimyasal katkı maddelerinin dozajında kullanılan sistemler ya da ilişkili proses koşullarının üretimde sürekli ................tıklayınız!