Sektörden Bilgiler


09/06/2024

How much fresh water is used in paper mills?

The Save All filter system available in the paper mill (included in our previous articles) minimizes the need for fresh water and enables the following fresh water consumption amount. • -The part where fresh water is mainly used as 5-20 m3/(t paper production) is the wet-end. High-pressure showe ................tıklayınız!

09/06/2024

Kağıt fabrikalarında taze su kullanım miktarları ne kadardır?

Kağıt fabrikalarında taze su kullanım miktarları ne kadardır? Kağıt fabrikasında mevcut Save All filtre sistemi(daha önceki makalelerimizin içinde yer almaktadır), taze su ihtiyacını minimize eder ve aşağıdaki taze su tüketim miktarını mümkün kılar. -Taze suyun esas olarak 5-20 m3/(t kağıt üre ................tıklayınız!

15/05/2024

Su Sisteminde "Tümü Tasarruf"

Temiz su kaynaklarına ulaşmanın zorlaştığı günümüzde, su kullanım ile ilgili tasarruf tedbirlerinin üretimler üzerinde yakın zamanda gündeme gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Kağıt üretim prosesinde büyük ölçeklerde kullanılan suyun tasarrufu da üreticilerin en önemli gündemi halinde gelecektir. Esasın ................tıklayınız!

30/10/2022

Avrupa'da Geri Kazanılmış Kağıt Pazarında Neler Yaşanıyor?

2008 yılındaki krizden sonra, 2022 yılı sonlarında Avrupa'daki kağıt ve karton üretiminde yeniden hızlı bir değişim yaşanacağı bekleniyor. CEPI'ye göre, 2021 yılında selüloz ve kağıt üreticilerinin cirosu 2020 yılına göre 13 milyar € artarak, 95 milyar € ulaşmış; kağıt ve karton üretimi % 90 kapasi ................tıklayınız!

20/09/2022

Kağıt ve Karton Sektöründe Son Değerlendirmeler

Pandemi süreci sonrası kağıt ve karton sektöründeki toparlanmanın 2022 yılında da devam etmesi beklenmektedir. Her ne kadar 2018 yılındaki üretim değerinin altında olacağı düşünülse de , 2022 yılında küresel kağıt üretiminin 416 milyon tona ulaşması beklenmektedir. 2023 yılı beklentileri ise 2022 yı ................tıklayınız!

24/10/2021

Kağıt Üretiminde Minimum Su Tüketimi İçin Neler Yaptınız? -Bölüm2-

Su tüketimi konulu makale serimizin ikinci yazısını aşağıda yayınlayarak serimizi tamamlayacağız. Şimdiden de hissedilmeye başlandığı gibi suyun yakın gelecekte kullanım değeri çok daha artacağından tesislerini minimum su kullanımına hazır eden tesisler avantajlı hale gelecektir. Hatırlayacağınız gi ................tıklayınız!

19/10/2021

Kağıt Üretiminde Minimum Su Tüketimi İçin Neler Yaptınız? -Bölüm1-

Yine bir su tüketimi konulu makale serimize başlıyoruz. Daha önceki makalelerimizde de yer vermiştik; bu makalemizde de benzer olarak yine aynı konuya dikkat çekmek istiyoruz. Su tüketiminin azaltma yolları ile ilgili bazı temel bilgilere değinerek, üretim süreçlerinde bu bilgileri dikkate almaların ................tıklayınız!

12/10/2021

Essel Kağıt-Dikkat Çeken Bir Detay "Projede Zamanlama"

Essel Kağıt Temizlik Kağıdı için yaptığı KM-3 yatırımı 2020 yılının Nisan ayında duyurmuştu. Tedarikçisi olan Toscotec/İtalya firması ile çalışılacağını belirterek Start-Up tarihini 2021 yılının Sonbaharında olacağını da açıklamıştı. Sonunda, 07.10.2021 tarihinde Start-Up aşamasını gerçekleştirere ................tıklayınız!

11/10/2021

Günlük Verimlilik Raporu

Hatırlayacağınız gibi Verimlilik ile ilgili olarak ilk makalemize, "ölçemez isen kontrol edemez; kontrol edemezsen yönetemezsin" mantığının geçerliliği ile başlamıştık. Sonrasında da Kağıt Sektöründe çalışan Avrupalı meslektaşlarınızla makinenizin verimliliği konuşmak için geçerli olan 1981 yılı ................tıklayınız!

23/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 5-Yüzey Tanımlamaları

Kağıt Üretimi Verimlilik konusu ile oluşturduğumuz makale serisinin bugün Yüzey Verimliliğini içeren kısmını ele alacağız. Esasında bu verimlilik kağıt yüzeyleri ile ilgili hesaplamalar yaparak verimlilikle ilişkili değerleri sunmaya yarar. Yüzey verimliliği, bobin kesme makinesinden önce ortalama ................tıklayınız!

22/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 6- Bütün Verimlilik

Kağıt verimliliği serimize yeni bir makale ile devam etmeyi planlıyoruz. Bu makalemizde kağıt üretiminde bütün verimliliği el alacağız. Amacımız verimliliği ölçebilir hale getirmektir. 6.1-Kağıt Üretiminde Bütün Verimlilik Sembol: ŋ over, prod Birim: % Kağıt üretiminin ................tıklayınız!

15/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 4-Üretim Tanımlamaları

Daha önceki 4 ayrı makalelerimizde ve 3 başlık altında Kağıt Makinesinde verimlilik konularından bahsetmiştik. Bu makalemiz ile verimlilik konulu yazılarımıza devam edeceğiz. İşleyeceğimiz konu başlığı ise üretim miktarı ile ilgili olacaktır. 4.1 Hesaplanmış Potansiyel Üretim Hesaplanmış potansi ................tıklayınız!

11/08/2021

Kağıt Üretiminde, Atık Kağıt Hammaddesi Temin Modeli

Bu makalemizde, Kağıt Karton Üretim hammaddesi olan Atık Kağıdın İtalya'da geri kazanım modeli hakkında bilgi almaya çalışacağız. Türkiye'de ambalaj kağıdı(Test Liner ve fluting Kağıt) ve karton üreten kağıt-karton fabrikaları aslında geri kazanım tekniklerinin de ilerlemesine yol açmaktadırlar. ................tıklayınız!

10/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 3- Zaman İlişkili Verimler

Kağıt Makinesi verimliliğini içeren makaleler serisinin devamı olan bu dördüncü makalemizde zaman ilişkili verimliliği açıklamaya çalışacağız. Makalemizde Avrupa Kağıt Sektöründe kullanılmakta olana ZELLCHEMIAG Kağıt Yapımı Teknik Komitesince yayınlanmış ve 2005 yılında revizyon gören hali dikkate a ................tıklayınız!

09/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 2- Zaman Tanımları Örnekler

Bir önceki makalemizde açıkladığımız zaman tanımlarını örneklerle desteklemeyi amaçlamaktayız. Örnek: Ocak Ayındayız ve takvime göre 6 Ocak ile 10 Ocak tarihleri arası 4 gün tatile gelmekte; ancak yönetim 3 gün tatil duruşu belirleyip, kağıt makinesinin tatilin 4.günü çalıştırmasına karar verdi. ................tıklayınız!

09/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 2- Zaman Tanımları

Kağıt Makinesi verimliliğini içeren makaleler serisinin ilkinin devamı olan bu ikinci makalemizde zaman tanımları ile ilgili kısımları açıklamaya çalışacağız. Makalemizde Avrupa Kağıt Sektöründe kullanılmakta olana ZELLCHEMIAG Kağıt Yapımı Teknik Komitesince yayınlanmış ve 2005 yılında revizyon gör ................tıklayınız!

07/08/2021

Kağıt Üretimi Verimlilik Tanımları 1- Referans Değişkenler

Bu makalemiz, Kağıt Makinesi verimliliğini içeren makaleler serisinin ilki olarak yayınlanmaktadır. Yönetimde esas olan "ölçemez isen kontrol edemez; kontrol edemezsen yönetemezsin" mantığı kağıt sektörü yönetiminde de geçerlidir. Kağıt Makinemizin durumunu anlamak ve verimini ölçmek için, Avrupa'da ................tıklayınız!